Football Manager 2024 Özellikleri

15/09/2023 13:00

Sports Interactive Stüdyo Direktörü Miles Jacobson Football Manager 2024'ün ne gibi yenilikler taşıyacağına dair FM severlere açıklama yaptı.

Vieri tarafından eklendi

FM
Football Manager 2024 Özellikleri

Sports Interactive, her yılın Kasım ayında bir gelenek haline gelen ve FM severler tarafından merakla beklenen yeni serinin 6 Kasım Pazartesi gününden itibaren aşağıdaki platformlardan yayınlanacağını açıkladı.

  • FM24 (Steam/Epic/Microsoft Store/PC için Xbox Game Pass) – TSİ 19:00’dan itibaren
  • Football Manager 2024 Console (Microsoft Store, PlayStation Store, Xbox Game Pass) – TSİ 19:00’dan itibaren
  • Football Manager 2024 Touch (Nintendo eShop) – TSİ 19:00’dan itibaren
  • Football Manager 2024 Mobile (Netflix üzerinden iOS/Android) – daha fazla bilgi sonra açıklanacak

FM oyunları genellikle Salı günleridir, bazı yıllarda Birleşik Krallık'ta gece yarısı piyasaya sürülmüştür. Bunu birkaç kez yapmış olan Stüdyo bir karar değişikliğine gitti, sebep ise oyunu seven kitlelerin oyunu beklemesine ve sosyal paylaşım kanallarında oyunun ne zaman satışa sunulacağına dair sorularla doldurması olarak belirtildi; bunun oyun severler için sinir bozucu olduğu gibi stüdyo için de sinir bozucu olduğu belirtildi. Bu nedenle bu yıl farklı bir şey deneniyor ve hem yayın tarihi hem de saati konusunda firma net bir tutum sergiliyor.

Erken Erişim bu sene dijital satış noktalarından ön satın alım yapanlara PC/Mac sürümünü yayınlanacak. Bu dönem nihai oyunun yayınlanmasından yaklaşık iki hafta önce başlayacak. FM24'ün çıkış tarihi belirtilse bile, Erken Erişim dönemi için önceden bir tarih veya saat teyit edilemiyor çünkü FM oynanmaya tam anlamıyla hazır olduğuna inanılan bir anda kullanıma açılabilecek.

Kayıtlı Oyunların Uyumluluğu Özelliği

Haziran ayında, FM24'ün son 20 yılda en çok talep edilen özelliklerden birini, yani kayıtlı oyunların bir FM sürümünden diğerine aktarılabilmesini içereceğini sizlere bildirmekten mutluluk duyduğunu belirten Miles, bunun detaylarını şu şekilde aktardı.

Football Manager 2023 (PC/Mac), Football Manager 2023 Console (Xbox/PS5) veya Football Manager 2023 Touch (Nintendo Switch) oyunlarındaki mevcut kayıtlarından ayrılmaya hazır olmayan herkes, kariyerine FM24, FM24 Console veya FM24 Touch oyunlarında devam edebilecek ve bu süreçte bu yılın yeni eklemelerinden faydalanabilecek. Ne yazık ki FM24 Mobile için bu mümkün olmayacak, ancak oyun stüdyosu, bunu araştırma geliştirme sürecinde tutuyor.

FM24, FM24 Console veya FM24 Touch'ı ilk kez yüklediğinizde, “Yeni Bir Oyuna Başla”nın hemen üzerinde 'Kayıtlı FM23 Oyunlarını Yükle' yazan bir panel göreceksiniz. Bu panel, kayıtları aktarmanın nasıl çalıştığı hakkında ayrıntılar içerecek ve bir oyunu FM23'ten aktarma işlemine başlamanızı sağlayacak.

FM24, FM24 Console veya FM24 Touch'taki ilgili tüm yeni özellikler, getirdiğiniz tüm kayıtlarda mevcut olacak. Bazı durumlarda bu, kaydınızı dönüştürdükten hemen sonra belirli ögelerin veya eğitimlerin tetiklenmesine neden olurken, diğer bazı şeyleri sıfırdan ayarlamanız gerekecek.

Kayıtlı Oyunlarda Aktarılamayan Şeyler

Ne yazık ki aktarılan oyun kayıtlarıyla mümkün olmayan birkaç şey de bulunuyor. Bunlardan ilki, yeni bir kariyere başlamanız gereken FM24 başarılarıdır (PS5’teki kupalar). Ayrıca FM23'te oynanan maçların tekrarlarını da izleyemeyeceksiniz, çünkü bunlar dönüştürme sırasında aktarılmıyor.

Yeni Ortaklıklar TRANSFERROOM

FM’de tüm uygun kulüplere kurgusal bir faksın gönderildiği ve onları buna göre teklif vermeye (veya vermemeye) teşvik eden "kulüplere oyuncu teklif etme" transfer seçeneği bulunmaktadır. Çok yakın bir zamana kadar, tüm transfer işlemleri faks yoluyla yapılmakta ve kaydedilmekteydi. (Faks, bir belgeyi telefon hattından göndermenin bir yöntemi ve belge daha sonra diğer uçtaki bir faks makinesi aracılığıyla yazdırılır.) Ancak artık telefon şirketleri tarafından faks çekilmesi yasal olarak zorunlu olmadığından ve internet diye bir şey olduğundan, futbol endüstrisi 21. yüzyıla ayak uydurdu ve transferler artık çevrimiçi sistemler üzerinden kaydediliyor. TransferRoom, kulüplerin satın alabilecekleri oyuncuları ilan edebilecekleri ve satın almak istedikleri pozisyon ve rolleri belirtebilecekleri çevrimiçi bir sistem olarak modern çağın barındırdığı yenilikçi bir platform. Ayrıca kulüplerin birbirleriyle tanışıp potansiyel hedefleri ve anlaşmaları tartışabilecekleri "speed-dating" tarzı etkinlikler de düzenliyorlar.

Jonas'ın ifadesiyle TransferRoom, futbol kulüplerine, menajerlere ve oyunculara gerçek zamanlı piyasa istihbaratı ve küresel bir karar alıcı ağına doğrudan erişim sağlayarak transfer işlerinde başarılı olmaları için güç verme misyonuyla transfer piyasasındaki engelleri yıkıyor. Pazar yeri böylece açıkça eksik olan şeffaflığı da eklemiş oluyor.

TransferRoom, kuruluşundan bu yana 3.000'den fazla anlaşmanın yapılmasına yardımcı oldu. Sporting CP'nin yakın zamanda Viktor Gyökeres'i 20 milyon Avro karşılığında kadrosuna katması buna bir örnek; bu transfer, oyuncuyla ilgilendiklerini Coventry City'nin platformdaki karar vericilerine bildirmelerinin ardından gerçekleşmiştir.

TransferRoom'un birlikte çalıştığı ilk oyun şirketi ise Football Manager oldu. FM24'te TransferRoom'un katılımı oldukça küçük olacağı ama ileriki serilerde katkıları çok artması bekleniyor.

Netflix ve Football Manager Mobile

FM24 Mobile'ın yalnızca Netflix üyeleri için yayınlanacak.

Bunun sebebi ise FM’nin, diğer platformların çoğunda her zamankinden daha fazla kişi tarafından hem satın alınması hem de beğenilmesine rağmen Football Manager Mobile satışlarının son birkaç yıldır yavaş yavaş düşüyor olması olarak belirtiliyor. Football Manager Mobile'ın geleceğini güvence altına almanın yollarını arayan stüdyo, bu yolla FM Mobile severlerin oyunu bir şekilde oynayabilmesinin yolunun Netflix ile olan anlaşma ile olabileceğini belirtti.

Sports Interactive Direktörü Miles Jacobson, “Netflix'e uyumlu iOS ve Android telefonlar aracılığıyla erişen herkes için şu anda mevcut olan oyun hizmetleri hakkında Netflix ile konuşmaktı. Hem hizmet hem de Football Manager konusunda duydukları heyecan, bizi bu yolun oyun için ileriye dönük bir yol olduğuna ikna etti; sadece size, mevcut kitlemize hizmet etmek için değil, aynı zamanda diğer abonelik hizmetleriyle yapabildiğimiz gibi çok daha geniş bir kitleye ulaşma potansiyeli. Tüm ortaklarımızla olduğu gibi Netflix ile çalışacağımız için de son derece heyecanlıyız. Yıllar önce bana veya Collyer kardeşlere, ünvanlarımızın dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının hizmetlerine dâhil edileceğini söyleseydiniz, buna inanmazdık. Netflix'in oyunlarımızdan birini hizmetlerinde yer alması için seçmesinden ve adresinin ilk spor oyunları olmasından onur duyuyoruz ve 6 Kasım TSİ 20:00’de yayınlanmasını dört gözle bekliyoruz.” diye belirtiyor.

Football Manager 2024 güncel kadroları, şu ana kadar belirtilen yenilikleri ile FM severler tarafından merak bekleniyor.