Football Manager Araştırması Hakkında

09/11/2023 22:00

FM Araştırması her oyun çıkış öncesi oyun severler tarafından sorgulanır, oyun içerisinde yer alan veriler incelenir, paylaşımlara konu olur.

Vieri tarafından eklendi

FM
Football Manager Araştırması Hakkında

Football Manager 2024 geliştiricisi Sports Interactive, bu sene FM'nin araştırması hakkında bir takım merak edilen konulara açıklık getirecek açıklamalarda bulundu.

Football Manager 2024'ün piyasaya çıkışı öncesi en çok merak edilen ve incelenmesi beklenen noktalarından birisi içerisinde yer alan verilerin yeni sürümde nasıl olduğudur. Sosyal medya ve forumlar oyuncu ve kulüp özelliklerinin tartışıldığı konularla dolar taşar.

Football Manager Araştırmasının nasıl gerçekleştiği ve neleri kapsadığı ile ilgili yapılan açıklamada, araştırma ekibinin dünyanın dört bir yanına dağılmış çok sayıda temsilciden oluştuğu, bu temsilcilerin oyuncu güncellemeleri, lig ve müsabaka verilerini oyunun tüm yönleri hakkında yıl boyunca raporlayarak derlendiği ve değişiklikleri sunduğu belirtildi. Bu güncellemelerin oyuna hayat vermekle kalmadığı, aynı zamanda gözlem ve analitik çalışmalarında bu verileri kullanan birçok gerçek kulüp tarafından da merak beklendiği aktarıldı.

Football Manager 2024 Ekibinin Yapısı

Dünya çapında 100 Baş Araştırmacı bulunuyor. Hepsi kendi ülkelerinden ve bölgelerinden sorumlu ve ülkelerin analizlerinin kendi bölgelerindeki gerçek futbolu en iyi şekilde yansıtmasını sağlıyorlar.

Baş Araştırmacılara 1.500'den fazla Yardımcı Araştırmacı destek vermekte ve bireysel kulüp düzeyinde neler olup bittiğinin daha ayrıntılı bir resmini ortaya koymaya yardımcı olmaktadırlar. Yardımcı Araştırmacılar genellikle kulüp taraftarlarıdır ve takımlarını 18 yaş altı seviyesine kadar yakından takip ederler.

  • 16 yaş altı oyuncular oyunda görünmedikleri için onlar analiz edilmiyor.
  • Bu nedenle, yardımcı araştırmacılar kulüplerinin temel veri noktalarının teknik ekip iş dağılımından, tercih edilen dizilişlere, oyun stillerine ve elbette temel oyuncu nitelikleri ve yetenek değerlendirmelerine kadar- doğru yansıtılmasında kritik bir rol oynarlar

Uyulması gereken çok katı kurallar vardır: Araştırma dokümanı bir belgeden çok küçük bir kitap niteliğindedir. Bu kitap, araştırma ekibini doğru yönde yönlendirmeye yardımcı olan 100 sayfadan fazla bilgi içerir.

Takım ile ilgili süreç tamamlandığında, yardımcı araştırmacılar önerdikleri tüm veri değişikliklerini, birkaç yıl önce Sigames'in çevrimdışı aracının yerini alan çevrimiçi veritabanı aracılığıyla kendi bölgelerinin Baş Araştırmacısına gönderir. Bu, işlerin çok daha verimli olduğu ve değişikliklerin sürekli olarak iletilmesi anlamına geliyor - ancak yine de her şeyin kontrol edilmesi gerekiyor, bu da ek bir zaman maliyeti demek.

Şirket içinde, aykırı değerleri bulmak için düzenli olarak birçok veritabanı sorgusu ve analizi gerçekleştiriliyor ve verilerle ilgili bir sorun olduğunu stüdyo tarafından tespit edildiği durumlarda, ilgili baş araştırmacı ile sürekli iletişimin bir parçası olarak geribildirim için iletişime geçiliyor. Birçoğu birkaç yıldır veritabanı üzerinde çalışan Baş Araştırmacıların yanı sıra, verilerde önemli değişiklikler olduğunda sağlıklı bir denge ve tutarlılık sağlanmasına yardımcı olan Sigames'in kendi içinde görevli Veri Analisti de bulunmaktadır.

Oyuncu, lig ve kulüp değerlendirmesi yıl boyunca sürekli olarak yapılır, Football Manager 2024 için süreç bu yılın Nisan ayında düzgün bir şekilde başladı. Bu, FM'in her sürümünde yapılan veri değişikliklerinin büyüklüğünün takip edilmesini sağlamak için gerekli. Bu sürecin önemli bir parçası, Araştırma ekibinin yaz transferlerine ve bir önceki sezonun olaylarına dayanarak verileri daha da iyileştirmesine olanak tanıyan bir sezon sonu (Avrupa takvimi) incelemesidir.

Takımıyla yeni profesyonel sözleşme imzalamış genç oyuncular söz konusu olduğunda, bu oyuncular oyunun veri kilidinden önce yeterince oynamamış, dolayısıyla araştırmacı tarafından yeterli bir şekilde değerlendirilememiş olabilir. Araştırmacı bu durumda temel verileri sağlayabilir ya da verilerin rastgele oluşturulması için bırakılabilir. Yeterli bir süre boyunca oynadıklarını gördükten sonra, veriler doğru bir şekilde güncellenir.

Benzer şekilde, bir oyuncunun farklı bir kulübe geçmesi durumunda, oyuncu yeni kulübüne tam olarak uyum sağlayana ve bir sonraki inceleme başlamadan önce kabul edilebilir sayıda maç oynayana kadar verileri - çoğu zaman - kendi haline bırakılacaktır. Oyuncunun nitelikleri geçmiş ve yakın zamandaki performanslarına dayandırılarak gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da performans göstermesi sağlanmaya çalışılacaktır.

Ayrıca, bir oyuncu transfer olduğunda veya kulübe yeni bir menajer geldiğinde, bir oyuncunun rolünün değişebileceğini ve bunun da uygun miktarda maç oynandıktan sonra yeniden değerlendirme gerektirdiği unutulmamalıdır. Örneğin, bir oyuncu geriden oyun kuran bir orta saha oyuncusu iken koşullardaki bir değişiklik nedeniyle çift yönlü orta saha rolüne geçerse, oyuncunun önceki değerlendirmelerinin hala doğru olduğu zamanlar ve düzenleme yapılması gereken diğer zamanlar vardır.

Oyunun piyasaya sürülmesinden önce, tüm veritabanı değişiklikleri içeride Sports Interactive Araştırma ekibi tarafından yönetilir. Verilerin Kalite Güvence ekibi ve Alfa testçiler tarafından kapsamlı bir şekilde test edilebilmesi için lansman tarihinden yaklaşık üç hafta önce bir “veri kilidi” yürürlüğe girer. Lisans kontrolleri gibi yasal süreçler de oyunun farklı platformlardaki lansmanı öncesinde gerçekleşir ve bu süreç platforma bağlı olarak bir ila iki hafta sürer.

450 binden Fazla Değişiklik

Araştırma ekibi tarafından yapılan değişikliklerin tam bir resmini gösterebilmek adına, FM23'ün son güncellemesinden FM24'ün veri kilidine kadar 13 milyondan fazla veritabanı değişikliği yapıldığı belirtiliyor. Bölge düzeyinde bakacak olursak bu süre zarfında İsveç'te 300 binden fazla değişiklik yapılırken, Türkiye'de 450 binden fazla değişiklik yapıldı.

Oyundaki verilerden herhangi biriyle ilgili sorun fark edildiğinde, oyun severler Sports Interactive'in aktif olarak populer forumları aracılığıyla sorunları bildirebilir. Firma elimizden geldiğince hızlı bir şekilde değerlendireceğini belirtiyor ve gerekli olduğuna inanılan hataların ilk fırsatta düzeltileceği aktarılıyor.

Veri kilidinin yürürlüğe girmesine rağmen, Baş Araştırmacılar ve Yardımcı Araştırmacılar kulüpleri ve oyuncuları düzenli olarak izleyerek gerçek hayattaki eğilimlerin not etmeye ve bu değişikliklerin oyunun gelecekteki güncellemelerine yansıtılmasını sağlamak için değerlendirmelerine devam eder.

Lansmanda, bahsedilen bu süreçler nedeniyle değişiklikler küçüktür. - yayınlanan küçük güncellemelerin çoğunda olduğu gibi- Tam bir veritabanı çıkarma işlemi yapılmadan gerçekleştirilebilecek basit bir değişiklikse (bu da bir güncellemenin indirme boyutunu büyük ölçüde artırır) veya tüm kontrollere rağmen bir hata yapılmışsa, o zaman güncellemeler işlenebilir - ancak oyunun dengesi üzerinde sonuçları olabileceğinden, her bir değişikliğin daha da kapsamlı bir şekilde test edilmesi gerekir. FM24'ün lansman sürümü için birkaç önemli değişiklik yapıldı.

Veri değişikliklerinin çoğu, genellikle oyunun çıkmasından yaklaşık bir ay sonra gelen içerik güncellemeleri içindir, ardından Şubat veya Mart aylarında dünya çapında transfer dönemlerinin kapanmasının ardından daha büyük veri güncellemesinin bir parçası olarak tekrarlanır.

Bu aktarılan bilgiler, Araştırma ekibinin Sports Interactive'de nasıl çalıştığına dair daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlamanız açısından firma tarafından aktarıldı. Football Manager 2024'ün tüm platformlarda çıkmasıyla birlikte, bu çalışmaların, FM'in en eksiksiz sürümünün sizlere sunulmasına nasıl yardımcı olduğunu kendiniz görebilirsiniz.

Eğer sizlerde Football Manager Türkiye araştırması ile ilgileniyorsanız Türkiye Araştırması başvuru sayfamızı inceleyebilirisiniz.

Bu ilgili içerik Football Manager resmi sitesinde yer alan orijinal makalesinden derlenerek hazırlanmıştır. Makalenin orijinali için buraya tıklayabilirsiniz.